EKSKLUZYWNIE Z... SZEFEM AFTERHOURS.FM | WeLoveTrance.pl
 


 
strona główna  EKSKLUZYWNIE Z... SZEFEM AFTERHOURS.FMDziś wywiad wyjątkowy. Dlaczego? Nasz rozmówca przyznał, że jest to jego pierwszy wywiad w historii. Jeśli w Waszych głośnikach pojawiły się kiedykolwiek dźwięki nadawane z radia Afterhours.FM, to usłyszeliście je przede wszystkim dzięki niemu. Zapraszamy do lektury wywiadu z założycielem radia Afterhours.FM - Danielem K, ukrywającym się pod nickiem "Dan" na oficjalnym forum AH.FM.

Cześć, zacznijmy może od standardowego pytania - jak to wszystko się zaczęło? Skąd pomysł na stworzenie radia i czy pamiętasz pierwszy utwór, którzy usłyszeli na antenie Afterhours słuchacze?

Zaczęło się od stycznia 2006 roku, kiedy po prostu powiedzialem sobie, że muszę radio założyć, bo inne grały non stop to samo. Miałem dużo kontaktów wśród djów - wspierali mnie w otworzeniu radia. Od stycznia do maja budowałem sam cały system radiowy i 1. czerwca 2006 radio poszło online. Pierwszy utwór w radiu, to chyba musiał być Jam & Spoon - Stella, jeden z moich ulubionych numerów.

Wiele osób prywatnie pytało mnie, czy AH.FM to polskie radio - jaka jest odpowiedź?

Urodziłem się w Polsce, ale ponad 20 lat żyłem w USA/Kanadzie, więc jest jakiś procent polskiego w tym.Ile osób zajmuje się radiem, żeby wszystko sprawnie funkcjonowało? Jakie wymagania techniczne trzeba spełnić, dla poprawnego działania radia 24 godziny na dobę?

Jest nas w radiu szóstka, która pomaga na forum. Radio wspiera się moją technologią, którą sam zbudowałem i tylko ja ją znam - tym sie zajmuję. System AH.FM jest w 80% zautomatyzowany z dnia na dzień. Wymagania techniczne - to raczej człowiek musi bardzo dobrze znać Linux i Solaris, bo na tym AH.FM chodzi.

Afterhours.FM to tylko i wyłącznie radio internetowe, czy można go słuchać także w domowych radioodbiornikach?

Radio Afterhours.FM nadaje przez internet na całym świecie. Mamy globalny system serwerów, ale również nadajemy w Kanadzie na 97.6 CKLU, tak samo na Nokia Mobile - wybrali nas jako ich "Top 5 Electronic Stream Provider".Znane marki telewizyjne i radiowe często wprowadzają do swoich ofert kanały tematyczne. AH.FM pozostanie na zawsze kojarzone z trance i progressive, czy może planujesz rozwój radia o inne kanały z kolejnymi gatunkami muzyki elektronicznej?

Dobre pytanie, dużo ludzi mnie o to pyta. Powiem szczerze, że kocham muzykę trance już od 1994 roku i będę supportował tylko trance i progressive. Muzyka trance rozwija się z roku na rok. Pojawiają się nowe technologie i sprzęty, żeby tworzyć nową muzykę i widzimy to wśród nowych produkcji. W tym kierunku będzie podążało AH.FM - będziemy grać to, co grają znani transowi i progresywni dje. Ludzie jak slyszą AH.FM, to oczekują trance & progressive i tak to zostanie.

Ile obecnie cyklicznych audycji pojawia się na antenie radia i czy w najbliższym czasie możemy spodziewać się nowych audycji kolejnych djów?

Mamy ponad 500 ekskluzywnych audycji od 200 djów na miesiąc. Non-stop dodajemy nowe talenty - duże nazwiska i djów, którzy dopiero rosną w siłę. Niektórzy odchodzą, bo nie mają czasu, a nowi przybywają. Zawsze próbujemy być dziesięć kroków do przodu na transowej scenie - z muzyką i z djami, żeby słuchacze mogli słuchać wszystkiego, co najnowsze z dnia na dzień.Jak wygląda obecnie proces rekrutacji do radia? Byc może właśnie czytają ten wywiad dje chcący mieć swoją audycje w AH.FM.

Rekrutacja jest troszkę skomplikowana, bo AH.FM jest bardzo popularnym radiem. Czołowi dje świata wybierają Afterhours, jako glówne radio ich audycji. Mało miejsca mamy na nowych djów, mamy długą tzw. "waiting list" djów, którzy czekają na slot w radiu. Ale jak już mamy miejsce, to prosimy tego dja o godzinne demo i ja wraz z ekipą radia analizujemy tego seta pod względem stylu grania, czy ten styl pasuje do trance i progressive, jakie kawałki wybrał, jak miksuje numery. To jest dla nas ważne, bo potem słuchacze tego sluchają i to pokazuje efekt radia na koniec dnia. Wielu djów mówi, że ich stylem jest trance, a jak zrobią seta, to się okazuje, że to techno lub house.

Może kilka słów o statystykach - czy mógłbyś zdradzić czytelnikom WeLoveTrance.pl, które audycje cieszą się wśród słuchaczy największym zainteresowaniem?

Och, my mamy dużo audycji, które ludzie kochają. Naprawdę nie mogę wymienić żadnych, bo ich jest za dużo i nie chcę żadnego dja obrazić, że jego audycja nie byla wspomniana.Na koniec każdego miesiąca odbywają się specjalne całodobowe audycje, w których grają dje z danego kraju. Jakie kraje zagoszczą w Afterhours.FM do końca roku - możesz powiedzieć już teraz?

Ukraina, Azja, Afryka, Skandynawia oraz Brazylia.

AH.FM to nie tylko audycje przygotowane wcześniej przez djów, ale także transmisje na żywo z imprez. Czy w najbliższym czasie planujecie jakieś? Jeśli tak, to poproszę o szczegóły.

Tak, planuję na żywo relacje z Amsterdam Dance Event, Luminosty 2 Year Anniversary, Eargasm ze Słowacji, TC z Bułgarii, parę imprez z UK i Leon Bolier Streamlined z Holandii. To jest do końca roku, a na 2010 rok mamy już potwierdzonych ponad 20 relacji na żywo.Czy wśród nich jest szansa na transmisję z polskiego eventu / imprezy klubowej?

Afterhours jest otwarte na relacje z dużych imprez z Polski. Na razie nie mamy nic w planie do końca roku, ale w 2010 roku są już dwie imprezy potwierdzone.

W ubiegłym roku, a właściwie w ostatnich tygodniach 2008 roku, odbyło się wielkie odliczanie "End of Year Countdown", w którym wzięło udział aż 300 djów. Trudno wyobrazić sobie taką liczbę gwiazd, które biorą udział w tym samym wydarzeniu muzycznym. Czy również trudno było przygotować ten specjalny radiowy event? Kiedy ruszyły przygotowania do ubiegłorocznej edycji i czy w tym roku również możemy liczyć na podobne muzyczne szaleństwo w grudniu?

To jest taki event pod koniec roku, który zaczynamy planować go koło sierpnia i kończymy pod koniec listopada. Dużo organizacji w tym jest, bo każdy dj musi być zakontraktowany i ten dj robi godzinny "exclusive set" dla radia. Cała radiowa brygada pomaga mi przy tym, bo chcemy zrobić zawsze super zakończenie roku dla słuchaczy. W tym roku również będzie 300 djów i na dodatek będziemy mieli kilka relacji na żywo w czasie, kiedy będzie End of Year Countdown. Będzie dużo konkursów na antenie, naprawdę będzie to dobrze spędzony czas z Afterhours w grudniu, zapraszamy wszystkich. Jeszcze chciałem dodać, że w tym roku będziemy mieli konkurs - pięciu djów, którzy go wygrają, będzie dodanych do line-upu tego eventu. Więcej info na www.ah.fmPolska miała serię świetnych imprez z cyklu RMI Trance Xplosion, w Holandii ostatnio Radio 538 organizowało znakomitą imprezę Evolution. Czy Afterhours.FM ma w planach organizację imprez klubowych, halowych?

Tak, mamy pozytywne plany na rok 2010 - Afterhours Events w Polsce.

Na szczegóły będzie trzeba zapewne jeszcze zaczekać?

Tak.No to może na koniec trochę bardziej prywatne pytanie - ile godzin dziennie spędzasz słuchając Afterhours.FM i czy radio jest Twoim głównym zajęciem, czy też może na co dzień zajmujesz się zupełnie czymś innym?

Jestem informatykiem, zajmuję sie informtyką i to jest moja główna praca. Afterhours słucham, kiedy jestem przy komputerze. Muzyka pomaga mi się skoncentrować, cokolwiek robię w internecie. Nie mogę określić, ile godzin spędzam słuchając radia, ale jak słucham trance to tylko w AH.FM.

Przy okazji zdradź nam Twoich trzech - pięciu ulubionych djów i powiedz, czy jest taki dj, którego audycję chciałbyś mieć w AH.FM, ale z jakiegoś powodu na razie nie doszło to do skutku?

Naprawdę to nie mogę ich wymienić, bo jak ktoś spojrzy na rozpiskę AH.FM, to mamy bardzo duży wybór super djów ze świata. DJe, których chciałbym mieć: Super8 & Tab, Jon O'Bir, John O'Callaghan, Sunny Lax, Marco V, Richard Durand, Wippenberg.Dziękuje bardzo za wywiad. Mam nadzieję, że dzięki niemu dotychczasowi słuchacze dowiedzieli się cennych ciekawostek na temat AH.FM, a cała reszta od dziś będzie regularnie słuchała audycji. Chciałbyś coś jeszcze przekazać czytelnikom naszego serwisu?

Chciałem Tobie i WeLoveTrance.pl również podziękować, chciałbym podziękować tym, którzy czytali ten wywiad - mam nadzieję, że troszkę zrozumieli, co to jest Afterhours i że sprawdzą to radio i zobaczą jego pełne możliwości. Dziękuję wszystkim obecnym słuchaczom radia za ich support. Zapraszam serdecznie wszystkich fanatyków muzyki trance do Afterhours.FM.
Mamy nadzieję, że Afterhours będzie mogło imprezować z Wami na prawdziwym evencie w Polsce w 2010 roku.

Wywiad przeprowadził Maciej Grzelak

 

 

    96 k | 192 k 96 k | 192 k 96 k | 192 k

Kontakt z serwisem Copyright © 2008 - 2017 WeLoveTrance  
statystyka